DYNAMIC BILLIARD BEST OF THE EAST- Slovak 9-Ball SVK, Bratislava • 15-16 August 2020

Game
9-ball
Category
International
Type
Individual
Venue
SVK, Bratislava
Start
15 August 2020
Final
16 August 2020

COVID 19 – TOURNAMENT REGULATIONS

For the safety of participants, only players designated to play at a specified time will be in the club. There will be no audience.

GROUP 1  - 9.30- 9.45 registration /     10.00-13.00 matches

Szolnoki Oliver, Kapitancik Marcel, Koniar Jakub, Jastrząb Dominik, Kural Szymon, Skowerski Karol, Fortuński Mieszko, Konarik Marcel, Arivukkannan Balan, Urbański Michał, Novak Vitezslav, Husak Richard, Sekan Radovan, Gajanec Martin, Kulas Rene, Igaz Matej, Obendorfer Attila, Puk Michał, Gulis Samuel, Harvanec Józef

GROUP 2  - 12.40- 12.55 registration /     13.00-16.00 matches

Skoneczny Mariusz, Lasota Grzegorz, Hajsman Ladislav, Stankiewicz Adam, Boguszewski Paweł, Nowak Jeremi, Zsolt Domijan, Trhlik Adam, Janik Adam, Amoyo Denver, Brzeziński Dawid, Jamorski Oskar, Brancusky Petr, Gomez Vincent, Vancura Tomas, Hajdovsky Marek, Nguyen Jakub, Filkov Alex, Bruśnicki Szymon, Tomecek Milan

GROUP 3  - 15.40- 15.55 registration /     16.00-19.00 matches

Urban Petr, Kapłan Tomasz, Zalman David, Turkowski Michał, Horak Michal, Ujfalusi Petr, Tichy Jaroslav, Praus Tomas, Krupcik Petr jr., Likowski Piotr, Lisik Zdenko, Piekarski Konrad, Stachowiak Sambor, Kuban Michal, Katona Gabriel, Dobrovolny Petr, Stark Michael, Stark Clarissa, Michalik Roman, Mikuska Peter,

GROUP 4  - 18.40- 18.55 registration /     19.00-22.00 matches

Tuzil Pavel, Mrazek David, Koles Balazs, Washburn Calvin, Fortuński Wiktor, Tenk Enrik, Strakos Martin, Macioł Daniel, Łącka Izabela, Batkowski Sebastian, Lang Daniel, Gruber-Filippits Norbert,  Necimer Christan, Longdi Zhou, Baranova Lucie, Lehotsky Lubomir, Sząszor Kamil, Kvas Aleksandar. Gavenciak Michal, Vanteo Araque Pablo Jose

                                          

Mak Marketing, East European Billiard Council, Slovakia Billiard Federation  and Galaxia Club   present

                                             Dynamic Billiard Best of the East – 2020

                                                             Slovak 9-BALL

Special security policies will be introduced due to the COVID 19 epidemic.

Date - 15.08. – 16.08.2020

Venue: GALAXIA  
821 04 Bratysława, ul. Studena 4B ( Shopping Centre  STYLA, entrance A,  3. ).

Tables/ Cloth/ Balls-  10 x Dynamic 9 ft +- Iwan Simonis 860, Aramith Duramith Tournament

Schedule:

15.08.2020 – Saturday

 10.00- 13.00 – matches – groups 1-5

 13.00 – 16.00 – matches – groups 6-10

16.00 – 19.00 – matches – groups  11-15

18.00- 21.00 – matches – groups 16-20

16.08.2020

10.00 – start matches – single elimination,

18.00 – final and award ceremony.

Tournament: 9-ball – 9 ball on the spot , 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close on 09.08. 2020. Limit – max. 80 participants !!!

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 euro, 3-4th place- 350 euro , 5-8thplace- 200 euro .

Entry-fee for :

EEBC members and Partners :

  • men athletes - 55€ ( 50€ + 5€ for International Billiard Academy),
  • women and pupils athletes ( max. 17 years-old)-  35€ ( 30€ + 5€ for International Billiard Academy).

Others: men – 65 euro, women and pupils – 50 euro, ( 10 euro for IBA).

The participants pay the entry fee during the registration or before on EEBC bank account. 

Hotels :

Hotel Remy
http://www.booking.com/Share-SZWt2N

Double room from 47 e per room

Distance: 1,2 km

Hotel Prim

http://www.booking.com/Share-o3WkP6

Double room from 45 e per room

Distance: 1,4 km

Hotel Plus

http://www.booking.com/Share-ZtH22z

Double room from 48 e per room

Distance: 2 km

Hotel Kotva

http://www.booking.com/Share-JYGZ4L

Double room from 63 e per room

Distance 1,8 km

Tournament director : Marcin Krzemiński (POL)

Head referee: Alexandru Balas (ROM),

Local tournament director: Samuel Koniar (SVK)

Sponsors: Dynamic Billiard Organization, Iwan Simonis S.A., Aramith ( Wameter S.A.), Predator.

Three the best players from 2020 ranking will qualified to EEBC team for the AFRI-EAST EURO CUP 2021 !!!

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Billiard Best of the East – Czech Republic,

Dynamic Billiard Best of the East – Poland,

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia,

Dynamic Billiard Best of the East – Albania,

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria.

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking has been published on the Mak Marketing and EEBC websites.

 

 

Participants list

1AUTVienna, PooldogsF4
2CZEBrnoC2
3CZEBrno, Delta BilliardT3
41995POLKielce, NosanR2
5POLGdańsk, Green ClubJ1
6CZEPardubice, Maple Pool ClubI2
7POLBilcza, UKS OrletaH2
8POLGdańsk, Green ClubF2
9SVKBratislavaC81
10AUTVienna, PooldogsG4
111992POLLubinA2
12POLLubin, BaribalU1
13SVKTrnava, BK DruzbaB2
14CZEPlzeň, Billiard StarsS3
15AUTVienna, PBC UnionJ4
16AUTVienna, PBC UnionP4
17SVKBratislavaA4
18CZEPardubice, Maple Pool ClubI3
19CZEPlzeň, Billiard StarsG1
20SVKRużomberok, PredatorsB3
21CZEPardubice, Maple Pool ClubO1
22SVKTrenčín, K8 Buldogs
23SVKTrenčín, K8D4
24POLRękoraj, SnikersG2
25SVKMalacky, BBMG3
26POLJaworzno, UKS Fair PlayD1
27CZEPardubice, Maple Pool ClubD3
281984POLKielce, Nosan KielceL1
29SVKTopoľčanyK3
30SVKBratislava, Elite KAMI PROFITE1
31SVKBratislavaC4
32POLLubin, BaribalN3
33SVKKanianka, BK KaniankaL3
34CZEPrague, Billard Centrum PrahaA3
35POLKraków, UKS YMCAC1
36AUTVienna, PBC Top ShotR4
37SVKKomárnoS1
38SVKLiptovský HrádokR3
39POLSokółka, LP Metal FachH1
40SVKRużomberok, AlphiaU3
41POLPoznań, Zakręcona BilaO2
42SVKMartin, AlpiaO3
43CZEPardubiceU2
44POLJaworzno, UKS Fair PlayT2
451999POLKatowice, Cromo-StalS2
46SVKBratislava, Elite KAMI PROFITM4
47SVKTrenčín, K8 BuldogsL4
48CZEČeské Budějovice, MetropolR1
49AUTVienna, PBC UnionU4
50SVKBratislava, LavosH4
51CZEPardubice, Maple Pool ClubE3
52POLKielce, NosanJ2
53HUNBudapestE4
54POLSokółka, LP Metal FachM2
55SVKRużomberok, AlphiaL2
56CZEPardubice, Maple Pool ClubM3
57POLPoznan, Zakręcona BilaD2
58SVKRużomberok, AlphiaB4
591990POLTomaszów Mazowiecki, Lipiński DachyF1
60POLKielceB1
61POLJaworzno, UKS Fair PlayK2
622001POLRokietnica, Akademia BilardowaI1
63AUTKirchbachO4
64AUTKirchbachN4
65SVKBratislavaS4
661997HUNBudapest, MonoPool BSEA1
67POLTczew, ArkadiaP2
68SVKBratislava, ŠK ELITE JuniorT4
69CZEPrague, Billard Centrum PrahaN2
70CZEBrno, Delta BilliardF3
71CZEČeské Budějovice, MetropolH3
72POLKielce, Nosan KielceN1
73CZEPardubice, Maple Pool ClubP1
74HUNSalgótarján, Dynamic BSEK4
751991CZEPardubice, Maple Pool ClubK1
76POLTomaszów Mazowiecki, UKS 13 JokerE2
77CZEČeské Budějovice, MetropolJ3
78ESPSpain, BC RipskaP3
79CZEPragueT1
80CZEPardubice, Maple Pool ClubM1
81SVKKomárno, SaturnusI4

Group A

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLFortunski Mieszko×00
2SVKGulis Samuel×00
3CZEKulas Rene×00
4HUNSzolnoki Oliver×00

Group B

1234+mΔm+fΔfPlace
1SVKGajanec Martin×00
2SVKHarvanec Jozef×00
3SVKSekan Radovan×00
4POLSkowerski Karol×00

Group C

1234+mΔm+fΔfPlace
1CZEArivukkannan Balan×00
2SVKDomeny Attila×00
3SVKKonárik Marcel×00
4POLKural Szymon×00

Group D

1234+mΔm+fΔfPlace
1SVKIgaz Matej×00
2POLJastrzab Dominik×00
3CZEKapitančik Marcel×00
4POLPuk Michal×00

Group E

1234+mΔm+fΔfPlace
1SVKKoniar Jakub×00
2CZENovák Vítězslav×00
3HUNObendorfer Attila×00
4POLUrbanski Michal×00

Group F

1234+mΔm+fΔfPlace
1AUTAmoyo Denver×00
2POLBrzeziński Dawid×00
3POLSkoneczny Mariusz×00
4CZETomeček Milan×00

Group G

1234+mΔm+fΔfPlace
1AUTFilkov Alex×00
2CZEHajshman Ladislav×00
3POLJamorski Oskar×00
4SVKJaník Adam×00

Group H

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLBruśnicki Szymon×00
2POLLasota Grzegorz×00
3SVKNguyen Jakub×00
4CZETrhlík Adam×00

Group I

1234+mΔm+fΔfPlace
1CZEBrancusky Petr×00
2CZEHajdovsky Marek×00
3POLStankiewicz Adam×00
4SVKZsolt Domijan×00

Group J

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLBoguszewski Pawel×00
2AUTGomez Vincent×00
3POLNowak Jeremi×00
4CZEVančura Tomáš×00

Group K

1234+mΔm+fΔfPlace
1SVKKatona Gabriel×00
2POLStachowiak Sambor×00
3HUNUjfalusi Peter×00
4CZEUrban Petr×00

Group L

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLKapłan Tomasz×00
2SVKKubán Michal×00
3SVKMikuška Peter×00
4SVKPindiak Lubomir×00

Group M

1234+mΔm+fΔfPlace
1SVKMichálik Roman×00
2POLPiekarski Konrad×00
3CZEPraus Tomáš×00
4CZEZalman David×00

Group N

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLKrupcik Petr jr.×00
2AUTStark Michael×00
3CZETichý Jaroslav×00
4POLTurkowski Norbert×00

Group O

1234+mΔm+fΔfPlace
1CZEHorák Michal×00
2POLLikowski Piotr×00
3SVKLisik Zdenko×00
4AUTStark Clarissa×00

Group P

1234+mΔm+fΔfPlace
1AUTGruber-Filippits Norbert×00
2POLSząszor Kamil×00
3CZETužil Pavel×00
4ESPVenteo Araque Pablo José×00

Group R

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLBatkowski Sebastian×00
2AUTKvas Alexandar×00
3SVKLang Daniel×00
4CZEMrázek David×00

Group S

1234+mΔm+fΔfPlace
1CZEGavenciak Michal×00
2SVKKöles Balazs×00
3POLMaciol Daniel×00
4SVKStrakos Martin×00

Group T

1234+mΔm+fΔfPlace
1CZEBaranová Lucie×00
2POLLącka Izabela×00
3SVKTenk Enrik×00
4CZEWashburn Calvin×00

Group U

1234+mΔm+fΔfPlace
1POLFortunski Wiktor×00
2SVKLehotsky Lubo×00
3CZELongdi Zhou×00
4AUTNecimer Christian×00


Our Sport Partners