Dynamic Billard Best of the East Polish 9-Ball POL, Kelce • 21-22 August 2021

Game
9-ball
Category
International
Type
Individual
Venue
POL, Kelce
Plac Moniuszki 2b
Start
21 August 2021
Final
22 August 2021

 

KOMUNIKAT - NEWS

DYNAMIC BILLARD BEST OF THE EAST – POLISH 9-BALL

Podajemy miejsca I godziny odpraw zawodników do turnieju. 

We want to present dates and places of the players meetings.

HOTEL TECZOWY MLYN – Kielce, ul. Zakladowa 4.

21.08.2021 – 8.30-8.45
Gindac, Rozwadowski, Stankiewicz, Czapla
9.40-9.55
Koniar, Sząszor M., Tonojan, Błażej, Hryb, Stachowiak, Jastrząb, Waszak, Nowak J., Soltis, Świtała P., Szczególski, Świtała B., Śniegocki, Szczygiel, Bruśnicki, Surdea, Hajsman, Kapłan, Chmiel, Lasota, Szewczyk, Szybist Miłosz, Pakuła, Chrobot, Duda, Tabor, Patsura, Kural, Bąk E., Nagy, Guzanowski
14.30-14.50
Zalman, Niewęgłowski, Banek, Puk
17.30.-17.50
Gomez, Sząszor K., Bąk T., Słowik

Klub Bilardowy Fokus – Kielce ul. Warszawska 155
9.30.-9.50
Turkowski, Ząbek, Bottcher, Fortuński Marcel, Kozieł, Mazurek, Fortuński W., Mikhalenko
12.30-12.50
Bednarek, Zając, Pałczyński, Wilk, Niebieszczański, Jagiełło, Brzękowski, Błachowski

Klub Kieleckie Centrum Bilardowe , Kielce , Pl. Moniuszki 2 B
8.30-8.50

Skoneczny, Muklewicz, Jamorski, Batkowski, Antczak, Borkowski, Boguszewski, Skorohodov, Łącka, Zielenkiewicz, Cepil, Frank, Quarta, Polovinchuk, Spicha, Orinak, Giernalczyk, Wiech, Macioł, Swadźba

17.30-17.50
Urban, Skowerski, Kwit, Urbański, Mrva M., Brzeziński, Babica, Gosk, Konkel, Bialous, Twerdyk, Górski, Majkowski, Polis, Miroń, Mrva K.

Mak Marketing,

 East European Billiard Council  and Swietokrzyskie Sports Association

 present

Dynamic Billiard Best of the East – 2021- POLISH 9-BALL

Special security policies will be introduced due to the COVID 19 epidemic.

Date - 21.08. – 22.08.2021

Venues: Hotel Teczowy Młyn- Kielce, 4 Zakładowa str.and Kieleckie Centrum Bilardowe – Kielce,  Pl. Moniuszki 2 B, 

Tables/ Cloth/ Balls- 10 x 9ft tables. Table for final match: Dynamic III 9 ft, Iwan Simonis 860  cloth, Aramith Duramith Tournament balls.

Schedule:

21.08.2021 – Saturday

 10.00- 13.00 – matches – groups 1-5

 13.00 – 16.00 – matches – groups 6-10

16.00 – 19.00 – matches – groups  11-15

18.00- 21.00 – matches – groups 16-20

22.08.2021

10.00 – start matches – single elimination,

18.00 – final and award ceremony.

The announcement on the technical course of the tournament will be published at least 5 days before the competition on www.ebc-billiard.com and www.makmarketing.pl

Tournament: 9-ball – 9 ball on the spot, 1st Stage – Robin Round – matches in groups, winner break,  race to 5; Group leaders will be determined from the tournament ranking.

The best 2 players from each group will qualify to the next round. 2nd Stage – 32-40  participants,  single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7.

The tournament is open for all athletes.

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close on 14.08. 2021. Limit – max. 80 participants !!!

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 euro, 3-4th place- 350 euro, 5-8thplace- 200 euro .

Entry-fee for :

EEBC members and Partners :

  • men athletes – 55 €,
  • women and pupils athletes (max. 17 years-old)- 35 €
  • others: men – 65 euro, women and pupils – 40 euro,

The participants pay the entry fee during the registration or before on EEBC bank account.

The Honorary Patrons are: the Mayor of the Kielce City, the Swietokrzyskie Marshal's Office.

Tournament director: Marcin Krzemiński

Local tournament director: Grzegorz Kędzierski

Sponsors: Dynamic Billiard Organization, Iwan Simonis S.A., Aramith ( Wameter S.A.), Cuetec, Kamui and Brzesc Sipa and partners.

Livestream: www.TVSports.pl

Hotels – accommodation

Recommended: Password: Bilard.

Teczowy Mlyn ****, 4 Zakładowa str; Kielce

Phone: +48 41 33 52 100; +48 723 686 694; email:rezerwacja@teczowy.com

Single room + breakfast – 180 PLZ ( 40 euro),

Double (twin) room + breakfast – 240 PLZ (53,50€)

Triple room with breakfast – 300 PLZ  (67 €).

 

Grand Hotel , 78 Sienkiewicza Str, Kielce

www.grandhotelkielce.pl

Single room + breakfast – 250 PLZ ( 55 euro),

Double (twin) room + breakfast –  PLZ (70 €)

 

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia,

Dynamic Billiard Best of the East – Poland,

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria,

Dynamic Billiard Best of the East – Albania,

Dynamic Billiard Best of the East – Romania,

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking has been published on the Mak Marketing and EEBC websites.

Participants list

1Tczew, ArkadiaA2
21979RokietnicaS3
3Jaworzno, UKS Fair PlayY3
4Tarnov, MUKS IKSR3
51995Kelce, NosanD1
6RekorajZ1
7SokolkaS4
8LublinC2
9Labishyn, ŁabiszyniankaD2
10Tczew, ArkadiaU2
11Kelce, NosanI4
12Gdansk, Green ClubW2
13Rokietnica, Akademia BilardowaZ3
14Tarnov, MUKS IKSM2
15Sosnowiec, Dekada KlubZ4
16Kraków, SquareP4
17Kraków, TCF HuBD3
18Gdansk, Green ClubL2
19Kelce, Kieleckie Centrum BilardoweK3
201989Poznan'F4
21Poznan'L3
22Kraków, TCF HuBU3
23Lublin, UKS BaribalT2
24Prešov, BK HorsesC3
25Oradea, Black & WhiteF1
26Ostrow Welikopol'skiC4
27Vienna, PBC UnionY1
28Tarnov, MUKS IKSW3
29Lodz, FrameM4
30Sokolka, LP Metal FachO3
31KelceS2
32Plzeň, Bio-System PlzenK1
33Kraków, UKS YMCAZ2
34Rekoraj, SnikersA1
35Kraków, TCF HuBI1
361984KelceL1
37Bratislava, Elite KAMI PROFITP1
38Tczew, ArkadiaW4
39Lodz, FrameT4
40Kraków, UKS YMCAM1
41Walbrzych, OSLO BILJARD KLUBBO2
42Starogard Gdański, KmicicK2
431999Sosnowiec, Dekada KlubE1
441995Warszawa, SemaforN2
45Zheshuv, TrójkątU4
46Poznan'T3
47Sokolka, LP Metal FachN3
48Prešov, BK HorsesW1
49Gdansk, Green ClubB1
50Zheshuv, TrójkątX4
51KelceR2
52Kelce, NosanH2
53Prešov, BK HorsesD4
54GdanskJ4
55Kelce, Kieleckie Centrum BilardoweX3
56Jaworzno, UKS Fair PlayN4
57Poznan', Zakręcona BilaR4
58BolognaE3
591991Kelce, Nosan KielceF2
601990Sokolka, LP Metal FachC1
61KelceO1
621985Poznan', Zakręcona BilaG3
63Sosnowiec, Dekada KlubM3
64Warszawa, WSB M13E4
65Jaworzno, UKS Fair PlayG1
662001Rokietnica, Akademia BilardowaF3
67Tarnov, MUKS IKSE2
68Bidgosch, TakeAway DzikH3
69LodzG4
701994Sosnowiec, Dekada KlubJ2
71Kraków, TCF HuBJ3
72Tczew, ArkadiaY2
73Tczew, ArkadiaP2
74KelceY4
75Poznan', Zakręcona BilaK4
761996Ketrzyn, SevenP3
77KelceT1
78Jaworzno, UKS Fair PlayO4
791991Pardubice, Maple Pool ClubN1
80Lodz, FrameS1
81Bidgosch, TakeAway DzikG2
82Kelce, NosanB4
83Lodz, FrameX2
84Sokolka, LP Metal FachX1
85Sokolka, LP Metal FachB3
86Lublin, UKS BaribalU1
87Jaworzno, UKS Fair PlayA3
88Gdansk, Green ClubH4
89Znin, UKS PałukiI3
90Prešov, BK HorsesI2
91Pardubice, Maple Pool ClubR1
921993WroclawH1
931997KyivL4
941995KyivA4
47
46
45
44
43
42
41
40
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
653
605
653
615
650
654
615
605
6
653
651
650
645
615
635
635
635
635
652
650
635
651
645
552
552
553
551
551
550
5
552
550
551
552
505
554
553
552
551
551
553
553
525
552
552
553
435
415
454
452
4
445
425
425
405
451
405
435
451
425
445
415
450
415
425
454
453
453
405
350
305
351
353
315
351
325
3
315
351
352
352
350
353
353
352
315
353
352
351
352
353
350
350
351
225
253
245
205
252
252
254
235
254
253
245
215
252
251
235
250
205
2
215
215
205
250
251
252
215
115
153
151
151
150
150
152
151
1
153
154
152
151
151
151
153
150
152
154
153
154
151
150
150
151

Group A

1234+mΔm+fΔfPlace
1Antczak Cezary×1 : 55 : 02 : 51-18-23
2Jamorski Oskar5 : 1×5 : 25 : 23315101
3Łącka Izabela0 : 52 : 5×2 : 5-34-114
4Половинчук Екатерина5 : 22 : 55 : 2×211232

Group B

123+mΔm+fΔfPlace
1Muklewicz Michał×5 : 25 : 0221081
2Wiech Michał2 : 5×5 : 110712
3Zielenkiewicz Karol0 : 51 : 5×-21-93

Group C

1234+mΔm+fΔfPlace
1Boguszewski Paweł×3 : 55 : 20 : 51-18-43
2Frank Michal5 : 3×4 : 50 : 51-19-42
3Giernalczyk Arkadiusz2 : 55 : 4×2 : 51-19-54
4Skoneczny Mariusz5 : 05 : 05 : 2×3315131

Group D

1234+mΔm+fΔfPlace
1Batkowski Sebastian×5 : 45 : 05 : 13315101
2Borkowski Dawid4 : 5×1 : 51 : 5-36-94
3Cepil Piotr0 : 55 : 1×5 : 3211012
4Oriňák Martin1 : 55 : 13 : 5×1-19-23

Group E

1234+mΔm+fΔfPlace
1Macioł Daniel×5 : 15 : 25 : 13315111
2Quarta Antonio1 : 5×0 : 51 : 5-32-134
3Spicha Kamil2 : 55 : 0×5 : 4211232
4Swadzba Adam1 : 55 : 14 : 5×1-110-13

Group F

1234+mΔm+fΔfPlace
1Czapla Bartek×4 : 54 : 51 : 5-39-64
2Gandac Ciprian5 : 4×1 : 55 : 0211122
3Rozwadowski Bartosz5 : 45 : 1×5 : 4331561
4Stankiewicz Adam5 : 10 : 54 : 5×1-19-23

Group G

1234+mΔm+fΔfPlace
1Sniegocki Mateusz×5 : 15 : 15 : 03315131
2Stachowiak Sambor1 : 5×5 : 25 : 0211142
3Szczygieł Łukasz1 : 52 : 5×5 : 21-18-43
4Waszak Krzysztof0 : 50 : 52 : 5×-32-134

Group H

1234+mΔm+fΔfPlace
1Nowak Jeremi×5 : 04 : 51 : 51-11003
2Szczególski Marcin0 : 5×1 : 52 : 5-33-124
3Świtała Bogna5 : 45 : 1×1 : 5211112
4Гриб Дмитрий5 : 15 : 25 : 1×3315111

Group I

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bruśnicki Szymon×2 : 55 : 24 : 51-111-13
2Jastrzab Dominik5 : 2×5 : 05 : 23315111
3Świtała Piotr2 : 50 : 5×1 : 5-33-124
4Šoltis Pavol5 : 42 : 55 : 1×211222

Group J

123+mΔm+fΔfPlace
1Pakuła Andrzej×0 : 55 : 3105-32
2Szewczyk Wojciech5 : 0×5 : 4221061
3Szybist Miłosz3 : 54 : 5×-27-33

Group K

1234+mΔm+fΔfPlace
1Chrobot Jakub×3 : 55 : 35 : 2211332
2Hajsman Ladislav5 : 3×5 : 35 : 1331581
3Lasota Grzegorz3 : 53 : 5×5 : 11-11103
4Tabor Grzegorz2 : 51 : 51 : 5×-34-114

Group L

1234+mΔm+fΔfPlace
1Chmiel Marcin×3 : 51 : 52 : 5-36-94
2Duda Szymon5 : 3×2 : 53 : 51-110-33
3Kapłan Tomasz5 : 15 : 2×5 : 3331591
4Пацура Виталий5 : 25 : 33 : 5×211332

Group M

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bąk Ewa×3 : 50 : 54 : 5-37-84
2Guzanowski Andrzej5 : 3×3 : 55 : 2211332
3Kural Szymon5 : 05 : 3×5 : 3331591
4Sobiech Dawid5 : 42 : 53 : 5×1-110-43

Group N

1234+mΔm+fΔfPlace
1Majkowski Krzysztof×5 : 11 : 53 : 51-19-23
2Miron Szymon1 : 5×5 : 42 : 51-18-64
3Polis Piotr5 : 14 : 5×3 : 51-11212
4Urban Petr5 : 35 : 25 : 3×331571

Group O

1234+mΔm+fΔfPlace
1Górski Tomasz×5 : 01 : 51 : 51-17-33
2Kwit Józef0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3Skowerski Karol5 : 15 : 0×5 : 23315121
4Twerdyk Piotr5 : 15 : 02 : 5×211262

Group P

1234+mΔm+fΔfPlace
1Błażej Szymon×5 : 25 : 11 : 5211131
2Koniar Jakub2 : 5×5 : 35 : 3211212
3Sząszor Mateusz1 : 53 : 5×5 : 31-19-44
4Tonojan Dawid5 : 13 : 53 : 5×1-11103

Group R

1234+mΔm+fΔfPlace
1Banek Wojciech×5 : 25 : 02 : 5211252
2Niewęgłowski Jan2 : 5×5 : 31 : 51-18-53
3Puk Michał0 : 53 : 5×3 : 5-36-94
4Žalman David5 : 25 : 15 : 3×331591

Group S

1234+mΔm+fΔfPlace
1Babica Radoslaw×5 : 05 : 05 : 23315131
2Białous Maciej0 : 5×5 : 31 : 51-16-73
3Hajduk Jakub0 : 53 : 5×1 : 5-34-114
4Urbański Michał2 : 55 : 15 : 1×211252

Group T

1234+mΔm+fΔfPlace
1Fortuński Wiktor×5 : 15 : 31 : 5211122
2Kozieł Tomasz1 : 5×3 : 50 : 5-34-114
3Michejenko Jegor3 : 55 : 3×1 : 51-19-43
4Turkowski Michał5 : 15 : 05 : 1×3315131

Group U

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bottcher Jakub×1 : 55 : 02 : 51-18-23
2Fortuński Marcel5 : 1×5 : 05 : 13315131
3Mazurek Karol0 : 50 : 5×0 : 5-30-154
4Ząbek Monika5 : 21 : 55 : 0×211142

Group W

1234+mΔm+fΔfPlace
1Brzeziński Dawid×5 : 32 : 54 : 51-111-23
2Gosk Wojciech3 : 5×5 : 43 : 51-111-34
3Konkel Kacper5 : 24 : 5×3 : 51-11202
4Mrva Milan5 : 45 : 35 : 3×331551

Group X

1234+mΔm+fΔfPlace
1Niebieszczański Krystian×5 : 45 : 02 : 5211232
2Pałczyński Adam4 : 5×3 : 51 : 5-38-74
3Wilk Adam0 : 55 : 3×1 : 51-16-73
4Zajac Dominik5 : 25 : 15 : 1×3315111

Group Y

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bak Tomasz×5 : 03 : 55 : 1211371
2Gomez Vincent0 : 5×5 : 25 : 1211022
3Sząszor Kamil5 : 32 : 5×5 : 3211213
4Słowik Maciej1 : 51 : 53 : 5×-35-104

Group Z

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bednarek Krystian×1 : 50 : 55 : 31-16-74
2Brzękowski Arkadiusz5 : 1×3 : 54 : 51-11212
3Błachowski Paweł5 : 05 : 3×5 : 03315121
4Jagiello Krzysztof3 : 55 : 40 : 5×1-18-63
#1
Place 33
#2
Place 33
#3
Place 33
#4
Place 33
#5
Place 33
#6
Place 33
#7
Place 33
#8
Place 33
#9
Place 33
#10
Place 33
#11
Place 33
#12
Place 33
#13
Place 33
#14
Place 33
#15
Place 33
#16
Place 33
#17
Place 17
#18
Place 17
#19
Place 17
#20
Place 17
#21
Place 17
#22
Place 17
#23
Place 17
#24
Place 17
#25
Place 17
#26
Place 17
#27
Place 17
#28
Place 17
#29
Place 17
#30
Place 17
#31
Place 17
#32
Place 17
#33
Place 9
#34
Place 9
#35
Place 9
#36
Place 9
#37
Place 9
#38
Place 9
#39
Place 9
#40
Place 9
#41
Place 5
#42
Place 5
#43
Place 5
#44
Place 5
#45
Semifinal
#46
Semifinal
#47
Final

Final Standing

1979Rokietnica0.096.00%
1990Sokolka, LP Metal Fach0.096.00%
1985Poznan', Zakręcona Bila0.096.00%
Kelce0.096.00%
Sosnowiec, Dekada Klub0.094.33%
Gdansk, Green Club0.094.33%
Kelce0.094.33%
Kraków, TCF HuB0.092.67%
1999Sosnowiec, Dekada Klub0.092.67%
Sokolka, LP Metal Fach0.092.67%
1993Wroclaw0.092.67%
1995Kelce, Nosan0.091.67%
Rekoraj, Snikers0.091.67%
1984Kelce0.090.33%
Kraków, UKS YMCA0.090.33%
1994Sosnowiec, Dekada Klub0.090.33%
Pardubice, Maple Pool Club0.090.33%
Plzeň, Bio-System Plzen0.089.33%
1991Pardubice, Maple Pool Club0.088.33%
1991Kelce, Nosan Kielce0.087.33%
Prešov, BK Horses0.086.67%
Jaworzno, UKS Fair Play0.066.67%
Tarnov, MUKS IKS0.065.00%
Lodz, Frame0.065.00%
Jaworzno, UKS Fair Play0.064.33%
Zheshuv, Trójkąt0.063.00%
Warszawa, WSB M130.063.00%
Lodz, Frame0.062.67%
1997Kyiv0.062.67%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT0.061.33%
Gdansk, Green Club0.061.33%
Kelce, Nosan0.051.00%
Rokietnica, Akademia Bilardowa0.039.33%

Place 49-72

Kraków, TCF HuB40.096.00%
Jaworzno, UKS Fair Play40.066.00%
Lublin, UKS Baribal40.064.33%
Kraków, Square40.063.00%
1995Kyiv40.063.00%
Kelce, Kieleckie Centrum Bilardowe40.062.67%
Lublin, UKS Baribal40.062.33%
Oradea, Black & White40.062.33%
Vienna, PBC Union40.062.33%
Prešov, BK Horses40.062.00%
Tczew, Arkadia40.061.33%
Gdansk40.046.00%
Jaworzno, UKS Fair Play40.039.33%
Tczew, Arkadia40.038.67%
Starogard Gdański, Kmicic40.038.67%
Kelce, Nosan40.038.67%
1996Ketrzyn, Seven40.038.67%
Kelce, Nosan40.037.67%
Tarnov, MUKS IKS40.037.67%
Gdansk, Green Club40.037.00%
1995Warszawa, Semafor40.037.00%
Prešov, BK Horses40.037.00%
2001Rokietnica, Akademia Bilardowa40.037.00%
Tczew, Arkadia40.036.67%
Tczew, Arkadia40.036.67%
Poznan'40.036.33%
Sokolka, LP Metal Fach40.035.67%
Sosnowiec, Dekada Klub40.035.67%
Lublin40.035.33%
Prešov, BK Horses40.035.33%
Poznan'40.035.33%
Lodz40.035.33%
Kelce40.034.67%
Kraków, UKS YMCA40.034.00%
Sokolka40.032.33%
Lodz, Frame40.032.33%
Kraków, TCF HuB40.013.67%
Sokolka, LP Metal Fach40.03.00%

Place 73-94

Kraków, TCF HuB35.061.33%
Tarnov, MUKS IKS35.036.67%
Tczew, Arkadia35.035.33%
Ostrow Welikopol'ski35.035.00%
Sokolka, LP Metal Fach35.034.00%
Rekoraj35.032.33%
1989Poznan'35.012.33%
Kelce, Kieleckie Centrum Bilardowe35.011.33%
Tarnov, MUKS IKS35.010.33%
Labishyn, Łabiszynianka35.09.33%
Gdansk, Green Club35.09.33%
Poznan', Zakręcona Bila35.09.33%
Kelce35.08.33%
Kelce35.07.00%
Lodz, Frame35.07.00%
Poznan', Zakręcona Bila35.07.00%
Jaworzno, UKS Fair Play35.07.00%
Bidgosch, TakeAway Dzik35.05.33%
Znin, UKS Pałuki35.05.33%
Bologna35.03.67%
Bidgosch, TakeAway Dzik35.03.67%
Walbrzych, OSLO BILJARD KLUBB35.00.00%
Zheshuv, Trójkąt35.00.00%


Our Sport Partners