Dynamic Best of the East - Polish 9-ball POL, Kielce • 1-2 June 2019

Game
9-ball
Category
International
Type
Individual
Venue
POL, Kielce
Kielce , 1 Zytnia str.
Start
1 June 2019
Final
2 June 2019

Mak Marketing,

 East European Billiard Council

 present

 

Dynamic Best of the East – 2019

POLISH 9-BALL

Date - 1.06. – 2.06.2019

Venue: Sport Hall MOSiR – Kielce , 1 Zytnia Str, and Kielce Billiard Centre , 2B Pl. Moniuszki ,

Tables/ Cloth/ Balls-  Dynamic II 9 ft +  WiK - Iwan Simonis 860, Aramith Duramith Tournamnet

Schedule:

01.06.2019 

 9.00-9.30 - player meeting and registration for Dynamic Best of the East –in Sport Hall

 10.00 – opening ceremony and start of matches,

2.06.2018

9.30 – start matches,

19.00 – final and award ceremony.

Tournament: 9-ball; 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close           on 22 .05. 2019

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 €, 3-4th place- 400 euro , 5-8thplace- 150 € .

Entry-fee for men athletes is 55€ ( 50€ + 5€ for International Billiard Academy) and women and pupil athletes ( max. 17 years-old) 35€ ( 30€ + 5€ for International Billiard Academy).  The participants the entry fee pay during the registration.

 

Hotels :

DYMINY , Kielce ul. Ściegiennego 264 ; www.dyminy.pl E-mail:hotel@dyminy.pl tel. +48 41 36 11 400, avaible from 30.05. to 2.06. 2019

single room with breakfast - 130 PLZ, (40 euro) 

twin room with breakfasts - 190 PLZ (  44 euro), 

Hotel Stella , Kielce ul. Krakowska 374   tel. +48 41 346 51 64;  dw@wetlinapttk.com.plhttp://hotel.ksstella.pl/ 

single room  - 80 PLZ ( 19 euro)

twin room  - 90 PLZ (  21 euro), 

 

Tournament director : Marcin Krzemiński

Head referee: Alexandru Balas (ROM),

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Best of the East – Serbia,

Dynamic Best of the East – Romania,

Dynamic Best of the East – Poland,

Dynamic Best of the East – Slovakia,

Dynamic Best of the East – Bulgaria.

 Three the best players from 2019 ranking will qualified to EEBC team for the AFRI-EAST EURO CUP 2020 !!!

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking we published on the Mak Marketing and EEBC websites.

Participants list

12004BLRMinsk
2CZEPardubice, Maple Pool Club
31979POLRokietnica
4POLKraków
5POLKraków, TCF HuB
6POLTarnów, MUKS IKS
71995POLSokółka, LP Metal Fach
8POLRękoraj
9POLKraków, Square
10POLBilcza, UKS Orleta
11POLRokietnica, Akademia Bilardowa
12POLTarnów, MUKS IKS
13POLTomaszów Mazowiecki, UKS 13 Joker
142003BLRMinsk, Европа
15POLKielce, Kieleckie Centrum Bilardowe
16BULPetrich
171992POLLubin
18POLLubin
192008BLRMinsk, Европа
20POLKalisz, Amnezja
21POLŁódź, Frame
22POLTarnów, Bila
23SVKSlovakia
24SVKBratislava
25POLWołomin
26CZEPardubice, Maple Pool Club
27CZEPardubice, Maple Pool Club
281985FINHelsinki
29POLRękoraj, Snikers
30POLJaworzno, UKS Fair Play
31CZEPardubice, Maple Pool Club
321993POLBieruń, ERG Folie
332007BLRMinsk
34CZEPardubice, Maple Pool Club
351984POLKielce, Nosan Kielce
36BULPetrich
37POLWarszawa, 147 Break
38SVKBratislava, Elite KAMI PROFIT
39POLTczew, Arkadia
40POLGdańsk, Green Club
41POLKraków, TCF HuB
42POLKraków, UKS YMCA
43POLPoland
44SVKKanianka
45POLGdansk, Green Club
461993POLBieruń, ERG Folie
47POLKraków, UKS YMCA
48POLKętrzyn, BCB MOSiR
49CZEPardubice, Maple Pool Club
50POLPoznań, Zakręcona Bila
51SVKMartin, Alpia
52CZEPrague, Billard Centrum Praha
53BULPetrich
54POLŁódź, Frame
551986FINHelsinki
56POLPoznan, Zakręcona Bila
57POLSokółka, LP Metal Fach
581992UKRKyiv, КДЮСШ «Юний динамівець»
59SVKPrešov, BK Horses
60POLLublin, Olimp
61POLGdańsk, Green Club
621981UKRKyiv
63POLPoland
64POLKielce
65POLKielce, Nosan
661983FINKotka
671994SRBBelgrade
68POLTomaszów Mazowiecki, Lipiński Dachy
69CZEPardubice, Maple Pool Club
70POLKętrzyn
711997UKRKyiv, КДЮСШ «Юний динамівець»
722004BLRMinsk
73POLSokółka, LP Metal Fach
74POLSokółka, LP Metal Fach
75POLŁódź, Frame
762003BLRMinsk, Европа
771991POLKielce, Nosan Kielce
78CZEPardubice, Maple Pool Club
792007UKRKyiv, КДЮСШ «Юний динамівець»
802000UKRKyiv
812006BLRBelarus
822000UKRKyiv, КДЮСШ «Юний динамівець»
832000UKRKyiv, КДЮСШ «Юний динамівець»
841990POLTomaszów Mazowiecki, Lipiński Dachy
852005UKRKyiv
861984POLKielce, Nosan Kielce
872000UKRKyiv, КДЮСШ «Юний динамівець»
88POLJaworzno, UKS Fair Play
892001POLPoznan, Hades
901980POLKętrzyn, BCB MOSiR
91POLTczew
92SVKBratislava
93POLTczew, Arkadia
941994POLWarszawa, Konsalnet
95POLTczew, Arkadia
96POLTczew, Arkadia
97POLTarnów, Bila
982004BLRMinsk
99SVKBratislava, ŠK ELITE Junior
100BULPetrich
101POLKołobrzeg
102POLKołobrzeg
103POLKielce, Nosan Kielce
104CZEPardubice, Maple Pool Club
1051991CZEPardubice, Maple Pool Club
106POLTomaszów Mazowiecki, UKS 13 Joker
107CZEPardubice, Maple Pool Club
108POLWarszawa, Land Club
109POLWarszawa, Hulakula
1102007BLRMinsk, Европа
1111996POLTomaszow Mazowiecki
112POLSokółka, LP Metal Fach
113CZEPardubice, Maple Pool Club
114POLŁódź, Frame
115POLŁódź, Frame
116POLSokółka, LP Metal Fach
117POLPoznań, Hades
118POLNadarzyn
119CZEPardubice, Maple Pool Club
1202001POLJaworzno, UKS Fair Play


Our Sport Partners