Dynamic Billiard Best of the East 9-ball SVK, Bratislava • 5-6 February 2022

Game
9-ball
Category
International
Type
Individual
Venue
SVK, Bratislava
Start
5 February 2022
Final
6 February 2022

 

Dynamic Billard Best of the East- Slovakia 9-Ball.

Bratislava 5-6.02.2022

 

TIME TABLE - Plan gier.

  1. Player’s meeting – 5.02.2022 at 9.15-9.45.

Mljenkova, Kapłan, Macioł, Allimouni, Lisik Z. , Jastrzab, Makendjiev, Jamorski, Duraci, Kovac, Rudenko N, Rudenko I, Gajanec, Amoyo, Dobos, Batkowski, Lebduska, Phlak, Praus, Kvas.

 

  1.  Player’s meeting – 5.02.2022  at 12.30-12.45.

Kural, Zalman, Skoneczny, Urban, Turkowski, Lisik J, Koniar, Nowak, Rac, Stankiewicz, Harvanec, Serbanescu, Brusnicki, Jagdzinski, Zsolt, Ederl, Bystrianska, Vanya, Sandakchiev, Hajduch.

 

  1. Player’s meeting – 5.02.2022 at 15.30 -15.45.

Zajac, Mikuska,  Szabo M, Szabo K, Hajsman, Skowerski, Sniegocki, Polach, Pawlowski, Hubrtova, Zabek, Cerulik, Koles, Witzerman, Strakos, Krupcik,

 

  1. Player’s meeting – 5.02.2022 at 18.35-18.45.

Krovina, Kwit, Javurek, Wolski, Tenk, Tran, Haberl, Taragel, Michalik, Patsura, Kapitancik, Hryb, Duda, Necimer, Milkov, Brzękowski,

 

 

UWAGA: Wersja w języku polskim znajduje się poniżej.

Mak Marketing,

 East European Billiard Council, Slovakia Billiard Federation

 and Galaxia Club

 present

 

Dynamic Billiard Best of the East – 2022

Slovakia 9-BALL

Special security policies will be introduced due to the COVID 19 epidemic.

Date - 5.02. – 6.02.2022

Venue: GALAXIA  
821 04 Bratysława, ul. Studena 4B ( Shopping Centre  STYLA, entrance A,  3. ).

Tables/ Cloth/ Balls-  10 x Dynamic 9 ft +- Iwan Simonis 860, Aramith Duramith Tournament

Schedule:

5.02.2022 – Saturday

 10.00- 13.00 – matches – groups 1-5

 13.00 – 16.00 – matches – groups 6-10

16.00 – 19.00 – matches – groups 11-15

18.00- 21.00 – matches – groups 16-20

6.02.2022

10.00 – start matches – single elimination,

18.00 – final and award ceremony.

Tournament: 9-ball – 9 ball on the spot , 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close on 25.01. 2022. Limit – max. 80 participants !!!

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 euro, 3-4th place- 350 euro, 5-8thplace- 200 euro .

Entry-fee for:

EEBC members and Partners :

  • men athletes - 55€
  • women and pupils athletes (max. 17 years-old)- 35€
  • Others: men – 65 euro, women and pupils – 50 euro, (10 euro for IBA).

The participants pay the entry fee during the registration or before on EEBC bank account.

Hotels :

Hotel Remy
http://www.booking.com/Share-SZWt2N

Double room from 47 e per room

Distance: 1,2 km

 

Hotel Prim

http://www.booking.com/Share-o3WkP6

Double room from 45 e per room

Distance: 1,4 km

Hotel Plus

http://www.booking.com/Share-ZtH22z

Double room from 48 e per room

Distance: 2 km

Hotel Kotva

http://www.booking.com/Share-JYGZ4L

Double room from 63 e per room

Distance 1,8 km

Tournament director : Marcin Krzemiński

Local tournament director: Samuel Koniar

Head referee – Andrzej Skupien,

Sponsors: Dynamic Billiard Organization, Iwan Simonis S.A., Aramith ( Wameter S.A.), Predator.

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia

Dynamic Billiard Best of the East – Romania

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria

Dynamic Billiard Best of the East – Poland

Dynamic Billiard Best of the East – Greece, Albania or Czech Republic..

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking has been published on the Mak Marketing and EEBC websites.

Mak Marketing,

 East European Billiard Council, Słowacki Związek Bilardowy

i klub Galaxia  zapraszają na

 

Dynamic Billard Best of the East – 2022

SLOVAKIA 9-BAL

Termin :  05.02. – 06.02.2022

Z powodu epidemii COVID 19 wprowadzone będą specjalne zasady bezpieczeństwa.

 

Miejsce gier: : GALAXIA  


821 04 Bratysława, ul. Studena 4B ( Centrum Handlowe STYLA, wejście A, p. 3. ).

Stoły, sukno, bile-   10 x Dynamic  9 ft + Iwan Simonis 860, Aramith,  

Program:

5.01.2022 – Sobota

10.00- 13.00 – mecze grup 1-4

 13.00 – 16.00 – mecze  grup 5-8

16.00 – 19.00 – mecze grup 9-12

19.00- 22.00 – mecze grup 13-16

6.01.2022 - Niedziela

 9.30 lub 12.00 – mecze fazy pucharowej ,

18.00 -  finał i ceremonia wręczenia nagród,

System sportowy: odmiana 9-bil, I etap –gra w grupach każdy z każdym do 5-7 wygranych partii, II etap – pucharowo do 7 wygranych z udziałem 16 lub 32 zawodników , w zależności od liczby startujących.

Bila z numerem 9 na punkcie głównym.

Rejestracja na email mak@makmarketing.pl jedynie !!!.Zgłoszenia do 25.01.22 r. Limit uczestników – max. 80 osób.

Strój Sportowy: koszula lub koszulka polo ( obowiązkowo z kołnierzykiem), wizytowe spodnie w jednym kolorze, wizytowe buty, skarpetki. Niedozwolona jest gra w obuwiu sportowym i jeansach.

Nagrody

1.miejsce- 4.500 PLN,( 1.000 euro) , 2 miejsce- 2.700 PLN,( 600 euro) , 3-4 miejsce- 1.575 PLN (350 euro) , 5-8 miejsce-900 PLN (200 euro) . Czterech najlepszych otrzyma puchary i medale.

Opłaty startowe: 

  • Dla członków i Partnerów EEBC - 250 zł (55 euro) ;  zniżkowa dla kobiet i juniorów do 17 roku życia włącznie ( urodzeni w 2004 i młodsi) 160 zł (35 euro). 
  • Dla pozostałych : mężczyźni – 65 euro ( 295 zł), kobiety i juniorzy do 17 lat – 50 euro ( 225 zł)
  • W opłatach zawarta jest wpłata 5 lub 10 euro na program Międzynarodowej Bilardowej Akademii EEBC.
  • Opłaty w euro wnosi się podczas odprawy, a w złotych po zarejestrowaniu.

UWAGA! Dyrektor cyklu może zastosować stawki ulgowe dla wybranych uczestników.

Hotele - dowolne

Hotel Remy
http://www.booking.com/Share-SZWt2N

Double room from 47 e per room

Distance: 1,2 km

 

Hotel Prim

http://www.booking.com/Share-o3WkP6

Double room from 45 e per room

Distance: 1,4 km

 

Hotel Plus

http://www.booking.com/Share-ZtH22z

Double room from 48 e per room

Distance: 2 km

 

Hotel Kotva

http://www.booking.com/Share-JYGZ4L

Double room from 63 e per room

Distance 1,8 km

 

 

Dyrektor turnieju: Marcin Krzemiński (POL)

Sędzia główny: Andrzej Skupień (POL)

Lokalny dyrektor turnieju: Samuel Koniar ( + 420 604 294 754)

W niżej wymienionych turniejach cyklu 2022 zawodnicy otrzymują następujące punkty rankingowe:

Dynamic Billiard Best of the East – Czechy,

Dynamic Billiard Best of the East – Poland,

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia,

Dynamic Billiard Best of the East – Albania,

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria.

 Punkty rankingowe

1 miejsce – 100 pkt,

2 miejsce – 80 pkt

3-4 miejsce – 70 pkt,

5-8 miejsce – 65 pkt,

9-16 miejsce – 55 pkt,,

17-24 miejsce – 50 pkt,

25-32 miejsce – 45 pkt,

33-48 miejsce – 40 pkt,

49-64 miejsce – 35 pkt,

65-96 miejsce – 30 pkt,

97 … miejsce – 25 pkt.

Ranking publikowany jest na stronie www.makmarketing.pl i www.ebc-billiard.com .

 

 

Participants list

1Vienna, PBC Union1.2
2Vienna, Pooldogs3.4
31995Kelce, Nosan4.1
4Kelce, Nosan8.4
5Rokietnica, Akademia Bilardowa15.3
6Banská Bystrica9.4
7Bratislava13.2
8Bratislava4.2
9Poznan'18.3
10Trenčín, K81.3
11Vienna10.4
12Trnava, BK Druzba3.2
13Senica, Sport Klub Oko16.4
14Komárno7.2
15Plzeň, Bio-System Plzen12.1
16Ružomberok, Predators9.3
17Pardubice, Maple Pool Club13.3
18Rekoraj, Snikers9.2
19Rekoraj, Snikers3.1
20Kraków, TCF HuB5.1
21Pardubice, Maple Pool Club15.1
22Pardubice, Maple Pool Club16.3
231984Kelce1.1
24Bratislava, Elite KAMI PROFIT6.2
25Bratislava, Elite KAMI PROFIT1.4
26Kanianka18.1
27Senica, Sport Klub Oko11.4
28Kraków, UKS YMCA6.1
29Vienna, PBC Top Shot4.3
30Walbrzych, OSLO BILJARD KLUBB16.1
31Komárno14.2
32Pardubice, Maple Pool Club4.4
33Martin, Alpia6.3
34Martin, Alpia2.4
351999Sosnowiec, Dekada Klub2.1
36Petrich5.4
37Bratislava, Elite KAMI PROFIT17.3
38Trenčín, K8 Buldogs11
39Petrich18.2
40Brno3.3
41Vienna, PBC Union18.4
42Kelce, Nosan7.3
43Slupsk12.3
44Kanianka5.3
45Komárno12.2
46Pardubice, Maple Pool Club2.3
47Senica, Bar Oko7.4
48Petrich, Balkan Billiard Centre8.2
49Bratislava8.3
501990Sokolka, LP Metal Fach7.1
51Kelce14.1
521985Poznan', Zakręcona Bila14.4
532001Rokietnica, Akademia Bilardowa6.4
54Bratislava13.4
55Tešedíkovo11.3
56Topoľčany, BK Manila Topolcany12.4
57AUT15.4
58Bratislava, ŠK ELITE Junior15.2
59Senica, Sport Klub Oko17.4
60Kelce10.1
611991Pardubice, Maple Pool Club9.1
62Bratislava10.3
63Vienna14.3
64Lublin, UKS Baribal16.2
65Sokolka, LP Metal Fach11.1
66Komárno, Saturnus10.2
67Lublin, UKS Baribal13.1
68Pardubice, Maple Pool Club8.1
691993Wroclaw17.1
701997Kyiv17.2
712007Kyiv5.2
722000Kyiv2.2
6475
6217
6173
6067
5973
5870
5774
5637
5573
5467
5357
5275
5127
5007
4974
4873
4773
4673
4574
4447
4372
4227
4173
4017
3917
3873
3775
3647
3570
3472
3370
3152
2225
1152
653
615
605
605
605
625
645
652
635
650
625
650
653
654
653
650
625
625
651
525
551
550
551
551
552
554
552
550
554
553
553
552
545
551
525
551
525
415
454
405
435
445
425
450
452
453
415
454
450
454
452
425
445
452
425
352
350
350
351
351
353
325
354
353
350
351
350
350
350
350
353
351
354
252
252
254
251
252
254
250
215
253
253
252
215
215
250
245
250
225
215
152
135
150
152
151
151
154
150
153
153
145
105
154
150
153
125
151
150

Group 1

1234+mΔm+fΔfPlace
1Allimouni Walaa×5 : 01 : 51 : 51-17-33
2Duraci Michal0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3Kapłan Tomasz5 : 15 : 0×5 : 13315131
4Kovac Lukas5 : 15 : 01 : 5×211152

Group 2

1234+mΔm+fΔfPlace
1Lisik Zdenko×0 : 55 : 24 : 51-19-33
2Macioł Daniel5 : 0×5 : 02 : 5211272
3Praus Tomáš2 : 50 : 5×2 : 5-34-114
4Руденко Никита5 : 45 : 25 : 2×331571

Group 3

1234+mΔm+fΔfPlace
1Amoyo Denver×5 : 01 : 55 : 4211122
2Gajanec Martin0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3Jamorski Oskar5 : 15 : 0×5 : 03315141
4Mlejnková Markéta4 : 55 : 00 : 5×1-19-13

Group 4

1234+mΔm+fΔfPlace
1Batkowski Sebastian×5 : 05 : 25 : 13315121
2Dobos Stefan0 : 5×0 : 52 : 5-32-134
3Kvas Aleksandar2 : 55 : 0×4 : 51-11113
4Lebduska Filip1 : 55 : 25 : 4×211102

Group 5

1234+mΔm+fΔfPlace
1Jastrzab Dominik×4 : 55 : 15 : 2211462
2Makendjiev Milcho5 : 4×5 : 05 : 4331571
3Plhak Matej1 : 50 : 5×2 : 5-33-124
4Руденко Іван2 : 54 : 55 : 2×1-111-13

Group 6

1234+mΔm+fΔfPlace
1Koniar Jakub×4 : 51 : 53 : 5-38-74
2Kural Szymon5 : 4×5 : 35 : 4331541
3Lisik Josef5 : 13 : 5×2 : 51-110-13
4Stankiewicz Adam5 : 34 : 55 : 2×211442

Group 7

1234+mΔm+fΔfPlace
1Hajduch Michal×3 : 55 : 02 : 51-11002
2Nowak Jeremi5 : 3×3 : 54 : 51-112-13
3Rac Gustav0 : 55 : 3×2 : 51-17-64
4Skoneczny Mariusz5 : 25 : 45 : 2×331571

Group 8

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bruśnicki Szymon×5 : 25 : 30 : 5211002
2Sandakchiev Vasil2 : 5×4 : 51 : 5-37-84
3Serbanescu Dan Florin3 : 55 : 4×1 : 51-19-53
4Žalman David5 : 05 : 15 : 1×3315131

Group 9

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bystrianska Emilia×1 : 54 : 52 : 5-37-84
2Harvanec Jozef5 : 1×5 : 00 : 5211042
3Jagodziński Robert5 : 40 : 5×1 : 51-16-83
4Urban Petr5 : 25 : 05 : 1×3315121

Group 10

1234+mΔm+fΔfPlace
1Ederl Cristian×3 : 54 : 52 : 5-39-64
2Turkowski Michał5 : 3×5 : 03 : 5211352
3Vanya Partik5 : 40 : 5×2 : 51-17-73
4Zsolt Domijan5 : 25 : 35 : 2×331581

Group 11

1234+mΔm+fΔfPlace
1Krupcik Peter×0 : 55 : 20 : 51-15-73
2Mikuška Peter5 : 0×5 : 22 : 5211252
3Szabo Kristian2 : 52 : 5×0 : 5-34-114
4Zajac Dominik5 : 05 : 25 : 0×3315131

Group 12

1234+mΔm+fΔfPlace
1Hajsman Ladislav×5 : 15 : 45 : 1331591
2Pawłowski Przemysław1 : 5×0 : 52 : 5-33-124
3Polach Jaroslav4 : 55 : 0×5 : 3211462
4Szabo Mark1 : 55 : 23 : 5×1-19-33

Group 13

1234+mΔm+fΔfPlace
1Cerulik Roman×5 : 45 : 45 : 4331531
2Hubrtova Veronika4 : 5×5 : 14 : 51-11322
3Strakos Martin4 : 51 : 5×5 : 21-110-23
4Ząbek Monika4 : 55 : 42 : 5×1-111-34

Group 14

1234+mΔm+fΔfPlace
1Köles Balazs×3 : 51 : 55 : 31-19-43
2Skowerski Karol5 : 3×5 : 35 : 0331591
3Sniegocki Mateusz5 : 13 : 5×2 : 51-110-12
4Witzemann Dominik3 : 50 : 55 : 2×1-18-44

Group 15

1234+mΔm+fΔfPlace
1Brzękowski Arkadiusz×5 : 25 : 15 : 3331591
2Javůrek Jaroslav2 : 5×2 : 50 : 5-34-114
3Taragel Maxim1 : 55 : 2×5 : 4211102
4Tenk Enrik3 : 55 : 04 : 5×1-11223

Group 16

1234+mΔm+fΔfPlace
1Haberl Marek×5 : 25 : 22 : 5211232
2Kapitančik Marcel2 : 5×1 : 50 : 5-33-124
3Kwit Józef2 : 55 : 1×5 : 3211233
4Wolski Rafał5 : 25 : 03 : 5×211361

Group 17

1234+mΔm+fΔfPlace
1Michálik Roman×5 : 13 : 52 : 51-110-13
2Tran Juraj1 : 5×1 : 50 : 5-32-134
3Гриб Дмитрий5 : 35 : 1×5 : 3331581
4Пацура Виталий5 : 25 : 03 : 5×211362

Group 18

1234+mΔm+fΔfPlace
1Duda Szymon×3 : 55 : 31 : 51-19-43
2Krovina Tomas5 : 3×5 : 05 : 4331581
3Milkov Radoslav3 : 50 : 5×5 : 21-18-44
4Necimer Christian5 : 14 : 52 : 5×1-11102
#1
#2
#3
#4
#5
#6
1
5
#7
#8
#9
#10
#11
5
2
#12
#13
#14
#15
#16
#17
#18
#19
#20
#21
#22
2
5
#23
#24
#25
#26
#27
#28
#29
#30
#31
5
2
#32
#33
7
0
Place 17
#34
7
2
Place 17
#35
7
0
Place 17
#36
4
7
Place 17
#37
7
5
Place 17
#38
7
3
Place 17
#39
1
7
Place 17
#40
1
7
Place 17
#41
7
3
Place 17
#42
2
7
Place 17
#43
7
2
Place 17
#44
4
7
Place 17
#45
7
4
Place 17
#46
7
3
Place 17
#47
7
3
Place 17
#48
7
3
Place 17
#49
7
4
Place 9
#50
0
7
Place 9
#51
2
7
Place 9
#52
7
5
Place 9
#53
5
7
Place 9
#54
6
7
Place 9
#55
7
3
Place 9
#56
3
7
Place 9
#57
7
4
Place 5
#58
7
0
Place 5
#59
7
3
Place 5
#60
6
7
Place 5
#61
7
3
Semifinal
#62
1
7
Semifinal
#64
7
5
Final

Final Standing

Place 1

1984Kelce100.091.00%

Place 2

1985Poznan', Zakręcona Bila80.063.67%

Place 3-4

Kelce70.077.00%
Komárno70.072.00%

Place 5-8

Pardubice, Maple Pool Club65.079.00%
1990Sokolka, LP Metal Fach65.075.67%
Kraków, UKS YMCA65.073.00%
Kraków, TCF HuB65.063.00%

Place 9-16

1995Kelce, Nosan55.077.00%
Rekoraj, Snikers55.077.00%
Sokolka, LP Metal Fach55.077.00%
1991Pardubice, Maple Pool Club55.076.00%
1993Wroclaw55.073.67%
Rokietnica, Akademia Bilardowa55.073.33%
Petrich55.071.33%
Vienna, PBC Union55.043.33%

Place 17-32

Plzeň, Bio-System Plzen50.069.33%
Kanianka50.068.67%
Komárno, Saturnus50.068.67%
2000Kyiv50.068.00%
Bratislava50.065.00%
Pardubice, Maple Pool Club50.055.67%
Kelce50.051.33%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT50.051.00%
2001Rokietnica, Akademia Bilardowa50.050.33%
Lublin, UKS Baribal50.050.33%
Ružomberok, Predators50.050.00%
Trenčín, K8 Buldogs50.050.00%
1997Kyiv50.050.00%
Vienna, Pooldogs50.049.33%
Pardubice, Maple Pool Club50.042.67%
Komárno50.029.00%

Place 33-36

1999Sosnowiec, Dekada Klub45.052.67%
Senica, Sport Klub Oko45.050.00%
Kelce, Nosan45.048.00%
AUT45.047.33%

Place 37-54

Walbrzych, OSLO BILJARD KLUBB40.063.00%
Bratislava, ŠK ELITE Junior40.040.00%
Vienna, PBC Top Shot40.039.33%
Kelce, Nosan40.038.00%
Martin, Alpia40.037.67%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT40.037.67%
Brno40.037.67%
2007Kyiv40.037.67%
Bratislava40.037.00%
Martin, Alpia40.036.00%
Topoľčany, BK Manila Topolcany40.036.00%
Vienna, PBC Union40.035.67%
Poznan'40.035.33%
Komárno40.035.33%
Bratislava40.035.00%
Bratislava40.033.00%
Rekoraj, Snikers40.032.00%
Senica, Sport Klub Oko40.031.67%

Place 55-72

Lublin, UKS Baribal35.036.67%
Petrich35.035.33%
Vienna35.035.33%
Senica, Bar Oko35.033.67%
Vienna35.012.33%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT35.011.33%
Banská Bystrica35.010.33%
Petrich, Balkan Billiard Centre35.010.33%
Pardubice, Maple Pool Club35.07.00%
Pardubice, Maple Pool Club35.07.00%
Tešedíkovo35.07.00%
Pardubice, Maple Pool Club35.05.33%
Slupsk35.05.33%
Kanianka35.05.33%
Bratislava35.03.67%
Senica, Sport Klub Oko35.03.67%
Trenčín, K835.00.00%
Trnava, BK Druzba35.00.00%


Our Sport Partners