Dynamic Billiard Best of the East -Slovakia 9-Ball SVK, Bratislava • 1-2 April 2023

Game
9-ball
Category
International
Type
Individual
Venue
SVK, Bratislava
Start
1 April 2023
Final
2 April 2023

Mak Marketing,

 East European Billiard Council, Slovakia Billiard Federation

 and Galaxia Club

 present

Dynamic Billiard Best of the East – 2023

Slovakia 9-BALL

Date: 1.04. – 2.04.2023

Venue:

GALAXIA CLUB  821 04 Bratysława, ul. Studena 4B ( Shopping Centre  STYLA, entrance A,  3. ).

LAVOS CLUB Barysława, ul. Plynárenská

Tables/ Cloth/ Balls-  10 x Dynamic 9 ft +- Iwan Simonis 860, Aramith Duramith Tournament

Schedule:

1.04.2022 – Saturday

11.00 - 14.00 – matches – groups 2, 3, 4, 5, 6 (Galaxy)

11.00 - 14.00 – matches – groups 11, 12, 13, 14 (Lavos)

14.00 – 17.00 – matches – groups 1, 7, 8, 9, 10 (Galaxy)

14.00 – 17.00 – matches – groups 15, 16, 17, 18 (Lavos)

17.00 – 19.00 – matches – groups 19, 20 (Galaxy)

2.04.2022 - Sunday

10.00 – start matches – single elimination,

18.00 – final and award ceremony.

Tournament: 9-ball – 9 ball on the spot , 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close on 23.03. 2023. Limit – max. 80 participants !!!

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 euro, 3-4th place- 350 euro, 5-8thplace- 200 euro .

Entry-fee for:

EEBC members and Partners :

  • men athletes - 55€
  • women and pupils athletes (max. 17 years-old)- 35€
  • Others: men – 65 euro, women and pupils – 50 euro, (10 euro for IBA).

The participants pay the entry fee during the registration or before on EEBC bank account.

Hotels :

Hotel Remy
http://www.booking.com/Share-SZWt2N

Double room from 47 € per room

Distance: 1,2 km

Hotel Prim

http://www.booking.com/Share-o3WkP6

Double room from 45 € per room

Distance: 1,4 km

Hotel Plus

http://www.booking.com/Share-ZtH22z

Double room from 48 € per room

Distance: 2 km

Hotel Kotva

http://www.booking.com/Share-JYGZ4L

Double room from 63 € per room

Distance 1,8 km

Tournament director: Piotr Kedzior

Local tournament director: Samuel Koniar

Head referee – Alexandru Balas

Sponsors: Dynamic Billiard Organization, Iwan Simonis S.A., Aramith ( Saluc S.A.), Predator, Cuetec, Kamui.

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia

Dynamic Billiard Best of the East – Poland

Dynamic Billiard Best of the East – Romania

Dynamic Billiard Best of the East – Hungary or  Czech Republic..

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking has been published on the Mak Marketing and EEBC websites.

 

 

Participants list

1ENG14.3
2Trnava19.4
3Rivne8.3
41995Kelce, Nosan17.1
5Lublin12.2
6Gdansk, Green Club11.4
7Banská Bystrica4.4
8Bratislava1.2
9Bratislava2.2
10Trnava1.4
11Brno, Delta Billiard20.4
12Kraków, TCF HuB15.4
13Senica, Sport Klub Oko3.2
14Trnava, BK Druzba4.2
15Bratislava18.3
16Bratislava18.2
17Senica, Sport Klub Oko5.2
18CZE13.2
19Trenčín, K8 Buldogs20.2
20Constanța2.3
21Tomaszów Mazowiecki9.3
22Kraków, TCF HuB2.1
23Pardubice, Maple Pool Club16.1
24Gdansk, Green Club6.2
25Scopje1.3
26Vienna, PBC Union15.2
27Pardubice, Maple Pool Club9.1
281984Kelce10.1
29Bratislava, Elite KAMI PROFIT16.4
30Bratislava, Elite KAMI PROFIT18.4
31Kanianka20.1
32Senica, Sport Klub Oko7.4
33Senica, Sport Klub Oko8.2
34Brno, Delta Billiard15.3
35Kraków, UKS YMCA1.1
36Prague, BC Řípská5.3
37Komárno11.1
38Liptovský Hrádok17.4
39Buchаrest (ROM)7.3
40Martin, Alpia20.3
411999Sosnowiec, Dekada Klub8.1
42Prague8.4
43Carei13.3
44SRB10.3
45Bratislava, Elite KAMI PROFIT14.4
46Prešov, BK Horses10.2
47Prešov, BK Horses9.4
48Gdansk, Green Club3.3
49Pardubice, Maple Pool Club17.2
50Carei5.4
51Prešov, BK Horses2.4
52ROM12.4
53Komárno6.1
54Pardubice, Maple Pool Club15.1
55Senica, Bar Oko11.2
561991Kelce, Nosan Kielce14.2
57Bratislava17.3
581990Sokolka, LP Metal Fach5.1
59Bratislava10.4
60Prague, Smichoff Billiard Club11.3
61Senica, Sport Klub Oko9.2
62Topoľčany, BK Manila Topolcany3.4
63SVK6.3
64Bratislava, ŠK ELITE Junior19.3
65Prague, BC Řípská6.4
66Brno, Delta Billiard7.2
67Kelce13.1
681991Pardubice, Maple Pool Club3.1
69Bratislava12.3
70Pardubice, Maple Pool Club14.1
71Prague12.1
72Wegorzewo16.2
73Sokolka, LP Metal Fach7.1
74Pardubice, Maple Pool Club13.4
75Komárno, Saturnus19.2
76Lublin, UKS Baribal4.3
77Pardubice, Maple Pool Club4.1
781993Wroclaw18.1
792000Kyiv19.1
801989Макарів16.3
6472
6276
6147
6076
5971
5874
5775
5674
5574
5476
5370
5276
5157
5027
4937
4827
4757
4617
4573
4476
4371
4227
4175
4027
3957
3847
3773
3647
3574
3427
3372
3173
2673
2337
1837
1575
1037
773
635
650
615
605
605
625
653
651
650
635
615
605
654
615
652
651
653
645
625
650
551
551
550
553
553
505
515
551
535
551
550
550
553
535
550
552
552
552
515
535
450
451
435
435
425
452
405
435
453
452
454
453
415
425
405
415
450
405
454
445
352
354
345
351
351
345
350
353
350
335
350
350
335
335
325
354
350
351
352
350
215
225
215
253
276
251
250
225
235
254
251
215
245
251
252
250
205
250
235
215
254
150
154
152
152
151
153
154
152
151
135
150
151
105
150
150
145
151
105
115
150

Group 1

1234+mΔm+fΔfPlace
1Cerulik Roman×5 : 14 : 52 : 51-11103
2Duban Stefan1 : 5×0 : 50 : 5-31-144
3Jovchevski Martin5 : 45 : 0×1 : 5211122
4Kural Szymon5 : 25 : 05 : 1×3315121

Group 2

1234+mΔm+fΔfPlace
1Dobos Stefan×2 : 51 : 50 : 5-33-124
2Iorgulescu Tiberiu Ionut5 : 2×2 : 55 : 2211232
3Jastrzab Dominik5 : 15 : 2×5 : 13315111
4Pastula Martin5 : 02 : 51 : 5×1-18-23

Group 3

1234+mΔm+fΔfPlace
1Furko Timothei×0 : 53 : 54 : 5-37-84
2Muklewicz Michał5 : 0×5 : 25 : 33315101
3Szabo Mark5 : 32 : 5×5 : 3211212
4Urban Petr5 : 43 : 53 : 5×1-111-33

Group 4

1234+mΔm+fΔfPlace
1Bystrianska Emilia×0 : 53 : 51 : 5-34-114
2Gajanec Martin5 : 0×1 : 52 : 51-18-23
3Ząbek Monika5 : 35 : 1×4 : 5211452
4Žalman David5 : 15 : 25 : 4×331581

Group 5

1234+mΔm+fΔfPlace
1Haberl Marek×5 : 33 : 50 : 51-18-53
2Kurz Tom3 : 5×1 : 50 : 5-34-114
3Olah Gabor5 : 35 : 1×0 : 5211012
4Skoneczny Mariusz5 : 05 : 05 : 0×3315151

Group 6

1234+mΔm+fΔfPlace
1Jedrzejczak Dawid×2 : 55 : 05 : 4211232
2Polach Jaroslav5 : 2×5 : 15 : 3331591
3Tarina Vladimir0 : 51 : 5×5 : 41-16-83
4Tichý Jaroslav4 : 53 : 54 : 5×-311-44

Group 7

1234+mΔm+fΔfPlace
1Krupcik Peter×1 : 53 : 52 : 5-36-94
2Lisik Dean5 : 1×4 : 52 : 51-11103
3Tomeček Milan5 : 35 : 4×3 : 5211312
4Zajac Dominik5 : 25 : 25 : 3×331581

Group 8

1234+mΔm+fΔfPlace
1Balakin Artur×1 : 50 : 54 : 5-35-104
2Krupcik Peter junior5 : 1×1 : 53 : 51-19-23
3Macioł Daniel5 : 05 : 1×5 : 03315141
4Maric Marijo5 : 45 : 30 : 5×2110-22

Group 9

1234+mΔm+fΔfPlace
1Iwanicki Antoni×5 : 31 : 55 : 0211132
2Kapitančik Marcel3 : 5×3 : 55 : 01-11113
3Mrva Milan5 : 15 : 3×5 : 03315111
4Surina Branislav0 : 50 : 50 : 5×-30-154

Group 10

1234+mΔm+fΔfPlace
1Kapłan Tomasz×5 : 05 : 45 : 13315101
2Marković Damjan0 : 5×2 : 55 : 31-17-64
3Mrva Kristián4 : 55 : 2×4 : 51-11312
4Strakos Martin1 : 53 : 55 : 4×1-19-53

Group 11

1234+mΔm+fΔfPlace
1Brzeziński Dawid×3 : 55 : 15 : 4211333
2Köles Balazs5 : 3×5 : 04 : 5211461
3Rac Gustav1 : 50 : 5×1 : 5-32-134
4Strádal Jan4 : 55 : 45 : 1×211442

Group 12

1234+mΔm+fΔfPlace
1Boguszewski Paweł×5 : 05 : 05 : 03315151
2Petrescu Adrian0 : 5×5 : 03 : 51-18-23
3Vanya Partik0 : 50 : 5×0 : 5-30-154
4Washburn Calvin0 : 55 : 35 : 0×211022

Group 13

1234+mΔm+fΔfPlace
1Hajdovsky Marek×5 : 25 : 35 : 3331571
2Marinca Traian2 : 5×5 : 35 : 1211232
3Turkowski Michał3 : 53 : 5×0 : 5-36-94
4Zbořil Jan3 : 51 : 55 : 0×1-19-13

Group 14

1234+mΔm+fΔfPlace
1Akenhead James×5 : 13 : 53 : 51-11103
2Michálik Roman1 : 5×2 : 51 : 5-34-114
3Rozwadowski Bartosz5 : 35 : 2×5 : 03315101
4Vlk Matouš5 : 35 : 10 : 5×211012

Group 15

1234+mΔm+fΔfPlace
1Fortuński Marcel×5 : 25 : 25 : 13315101
2Kaczkowski Michał2 : 5×5 : 15 : 4211222
3Krystufek Tomas2 : 51 : 5×0 : 5-33-124
4Praus Tomáš1 : 54 : 55 : 0×1-11003

Group 16

1234+mΔm+fΔfPlace
1Javůrek Jaroslav×3 : 55 : 14 : 51-11212
2Koniar Jakub5 : 3×5 : 25 : 1331591
3Wasilewski Jerzy1 : 52 : 5×5 : 11-18-33
4Тарасенко Павел5 : 41 : 51 : 5×1-17-74

Group 17

1234+mΔm+fΔfPlace
1Batkowski Sebastian×1 : 55 : 05 : 0211162
2Lang Daniel5 : 1×5 : 15 : 03315131
3Novák Vítězslav0 : 51 : 5×5 : 01-16-43
4Serbanescu Dan Florin0 : 50 : 50 : 5×-30-154

Group 18

1234+mΔm+fΔfPlace
1Grim Kristina×5 : 00 : 54 : 51-19-13
2Gulis Samuel0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3Kovac Lukas5 : 05 : 0×2 : 5211272
4Гриб Дмитрий5 : 45 : 05 : 2×331591

Group 19

1234+mΔm+fΔfPlace
1Babinec Daniel×5 : 34 : 50 : 51-19-44
2Tenk Enrik3 : 5×5 : 35 : 2211331
3Zsolt Domijan5 : 43 : 5×5 : 1211332
4Руденко Никита5 : 02 : 51 : 5×1-18-23

Group 20

1234+mΔm+fΔfPlace
1Fic Vojtech×2 : 52 : 51 : 5-35-104
2Husak Richard5 : 2×1 : 53 : 51-19-33
3Krovina Tomas5 : 25 : 1×5 : 13315111
4Lisik Zdenko5 : 15 : 31 : 5×211122
#1
#2
7
6
#3
#4
#5
#6
#7
7
3
#8
#9
#10
3
7
#11
#12
#13
#14
#15
7
5
#16
#17
#18
3
7
#19
#20
#21
#22
#23
3
7
#24
#25
#26
7
3
#27
#28
#29
#30
#31
7
3
#32
#33
7
2
Place 17
#34
2
7
Place 17
#35
7
4
Place 17
#36
4
7
Place 17
#37
7
3
Place 17
#38
4
7
Place 17
#39
5
7
Place 17
#40
2
7
Place 17
#41
7
5
Place 17
#42
2
7
Place 17
#43
7
1
Place 17
#44
7
6
Place 17
#45
7
3
Place 17
#46
1
7
Place 17
#47
5
7
Place 17
#48
2
7
Place 17
#49
3
7
Place 9
#50
2
7
Place 9
#51
5
7
Place 9
#52
7
6
Place 9
#53
7
0
Place 9
#54
7
6
Place 9
#55
7
4
Place 9
#56
7
4
Place 9
#57
7
5
Place 5
#58
7
4
Place 5
#59
7
1
Place 5
#60
7
6
Place 5
#61
4
7
Semifinal
#62
7
6
Semifinal
#64
7
2
Final

Final Standing

Place 1

Lublin100.090.67%

Place 2

Gdansk, Green Club80.079.67%

Place 3-4

Bratislava, Elite KAMI PROFIT70.077.67%
Sokolka, LP Metal Fach70.076.67%

Place 5-8

1999Sosnowiec, Dekada Klub65.078.67%
1993Wroclaw65.075.67%
Kanianka65.075.33%
Komárno65.062.67%

Place 9-16

1990Sokolka, LP Metal Fach55.077.33%
Kraków, UKS YMCA55.075.67%
Kraków, TCF HuB55.075.33%
1984Kelce55.075.33%
Pardubice, Maple Pool Club55.074.33%
Prešov, BK Horses55.073.67%
1991Kelce, Nosan Kielce55.073.67%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT55.064.00%

Place 17-32

Liptovský Hrádok50.071.67%
Kraków, TCF HuB50.070.67%
Komárno50.070.33%
CZE50.069.00%
1995Kelce, Nosan50.059.33%
Prague, Smichoff Billiard Club50.057.67%
Komárno, Saturnus50.057.67%
Carei50.057.33%
Tomaszów Mazowiecki50.056.67%
Carei50.056.00%
Lublin, UKS Baribal50.050.67%
Scopje50.049.33%
Bratislava, ŠK ELITE Junior50.048.67%
Constanța50.048.00%
Topoľčany, BK Manila Topolcany50.047.00%
Prešov, BK Horses50.044.33%

Place 33-40

Prague45.050.33%
Gdansk, Green Club45.049.33%
Vienna, PBC Union45.048.67%
Martin, Alpia45.048.67%
Brno, Delta Billiard45.048.33%
Pardubice, Maple Pool Club45.048.00%
Prague45.046.67%
Pardubice, Maple Pool Club45.032.67%

Place 41-60

Gdansk, Green Club40.062.67%
Pardubice, Maple Pool Club40.039.33%
ENG40.038.67%
Bratislava40.038.67%
Buchаrest (ROM)40.038.67%
Pardubice, Maple Pool Club40.038.67%
Bratislava40.037.67%
Pardubice, Maple Pool Club40.037.67%
Senica, Sport Klub Oko40.037.00%
Trnava, BK Druzba40.036.67%
Prešov, BK Horses40.036.67%
ROM40.036.67%
1991Pardubice, Maple Pool Club40.036.67%
2000Kyiv40.036.67%
Trenčín, K8 Buldogs40.036.00%
Wegorzewo40.036.00%
Bratislava40.035.00%
Senica, Sport Klub Oko40.034.67%
Pardubice, Maple Pool Club40.034.33%
SVK40.032.00%

Place 61-80

Trnava35.035.33%
SRB35.033.67%
1989Макарів35.033.00%
Prague, BC Řípská35.014.00%
Senica, Sport Klub Oko35.010.33%
Senica, Sport Klub Oko35.09.33%
Kelce35.09.33%
Rivne35.08.33%
Brno, Delta Billiard35.08.33%
Banská Bystrica35.07.00%
Prague, BC Řípská35.07.00%
Bratislava, Elite KAMI PROFIT35.07.00%
Bratislava35.05.33%
Brno, Delta Billiard35.05.33%
Senica, Bar Oko35.03.67%
Trnava35.02.00%
Bratislava35.00.00%
Bratislava35.00.00%
Senica, Sport Klub Oko35.00.00%
Bratislava35.00.00%


Our Sport Partners