President of EEBC Marcin Krzeminski and president of All Africa Pool Association Saths Reddy signed contract of cooperation.

They establish a match for  the best pool players from Africa and East Europe.  The  first event will be held in Africa in  days 20-24th June 2019.  Next competition will take place in East Europe in 2020.  EEBC and AAPA will select 4 the best athletes from each continent. 

"This is a very good day for our players. AAPA and EEBC open a new fantastic event. This is a big chance for developing pool and athletes from our regions" said S. Reddy.  " EEBC is a big cues sport organization which work for billiards sports in Eastern Europe.  We have medalist of European Championships, medalist World Pool Masters and World Cup of Pool.  Africa is a strong oponent. I hope, we will see an interesting sport show" told M. Krzeminski. 

Prezes EEBC Marcin Krzemiński i prezes All Afrykańskiego Związku Pool Bilarda Saths Reddy podpisali umowę o organizacji meczu Afryka-Europa Wschodnia.  Weźmie w nim udział po 4 zawodników z obu stron. Pierwsze spotkanie odbędzie sie w dniach 20-24 czerwca 2019 roku w Afryce. Kolejne w Europie.  Kontrakt zawarto na 5 lat. W 2019 roku selekcji dokona Zarząd EEBC w porozumieniu z partnerami narodowymi. 

" To jest dobry dzień dla naszych zawodników. AAPA i EEBC realizują fantastyczny pomysł. To kolejna wielka szansa na promocję naszych zawodników i poola w na kontynentach" powiedział S. Reddy.  " EEBC jest dużą bilardową organizacją która działa na rzecz sportu. Mamy medalistów mistrzostw Europy, World Pool Masters  and World Cup of Pool.  Afryka to silny przeciwnik. Ja wierzę że będziemy widzieli wspaniały show bilardowy". M. Krzeminski. 

 

 

EEBC LeaguesOur Sport Partners